Мукачево ДНЗ № 33
 
Дорогі відвідувачі! Вітаємо Вас на сайті нашого улюбленого садочка " КАЗКА"!

Організація харчування

 

Організація харчування в ДНЗ №33

«КАЗКА»

 

/Files/images/metodist/Харчування 2.gif

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються в дошкільному закладі. Режим харчування дітей в дошкільному навчальному закладі «КАЗКА» відповідає режиму роботи закладу та вікових груп і затверджений завідувачем. Графік видачі їжі затверджується завідувачем закладу.

 

Харчоблок забезпечений достатньою кількістю кухонного посуду, інвентарю, санітарним і спеціальним одягом (халати, фартухи, хустки, ковпаки тощо) все промарковане, використовується лише за призначенням та замінюються при забрудненні.

Основними принципами організації харчування в дошкільному закладі є: енергетична цінність раціонів відповідає енерговитратам дітей, збалансованість та максимальна різноманітність раціону, технологічна та кулінарна обробка продуктів і страв, що забезпечує їх смакові якості та зберігає вихідну харчову цінність, забезпечення санітарно-гігієнічних норм (дотримання всіх санітарних вимог до стану харчоблоку, продуктів харчування, їх транспортування, зберігання, приготування та роздачі страв).

В ДНЗ здійснюється щоденний контроль за організацією харчуванням дітей медичною сестрою та завідувачем ДНЗ. Результати фіксуються у відповідних журналах контролю за організацією харчування згідно чинного законодавства. На основі результатів контролю проводиться індивідуальна робота з певною категорією працівників.

Медична сестра закладу контролює виконання меню і якість страв, проводить санітарно-просвітницьку роботу серед персоналу та батьків з питань раціонального харчування, особливо в оздоровчий період, дає оцінку ефективності харчування, проводить заняття з персоналом з питань гігієни харчування, профілактики харчових отруєнь і групових гострих кишкових інфекцій.

Завідувач, медична сестра, вихователі груп дошкільного закладу проводять інформаційно-роз’яснювальну роботу серед батьківської громадськості щодо організації харчування у сім’ї. Домашнє харчування має доповнювати раціон дитячого садка. Питання раціонального харчування дітей включається у тематику батьківських зборів, консультацій для батьків, розглядається на загальних зборах колективу, виробничих нарадах, висвітлюється в інформаційних куточках.

Для отримання інформації батьками про харчування дітей в закладі, в інформаційних куточках груп та харчоблоку щодня розміщується меню.

Згідно меню в садочку триразове харчування: сніданок, обід, вечеря.

 

 

 

Харчування дітей у дошкільному

навчальному закладі №33

«КАЗКА»

Раціональний режим харчування, збалансованість раціону є основними умовами для підвищення опору дитячого організму до захворювань, для нормального росту і розвитку дітей, які виховуються у дошкільному навчальному закладі.

Щодня на кожний наступний день з урахуванням примірного двотижневого меню, картотеки страв складається меню-розклад. Меню-розклад складається окремо для двох вікових груп - дітей віком до 3 років та дітей віком від 3 до 6 років відповідно до затверджених норм харчування.

Меню-розкладка складається сестрою медичною старшою та підписується керівником дошкільного навчального закладу.

Контроль за якістю харчування здійснюється сестрою медичною старшою, завідувачем.

Діти забезпечуються в дошкільному закладі триразовим харчуванням.

Розподіл їжі за калорійністю протягом дня становить :

- Сніданок 25%;

- Обід 35%;

- Вечеря 20%;

Тривалість сніданку і вечері по 20хв., обід 25-30 хв.

Починаючи з раннього віку діти засвоюють культурно-гігієнічні навички під час вживання їжі. Кожна дитина має постійне місце за столом, при цьому розмір стола та стільця підбирається відповідно до зросту дитини.

Дітей привчають сідати за стіл охайними, з чистими руками, сидіти за столом правильно і користуватися столовими приборами (згідно з вимогами навчальної програми).

Протягом тижня діти споживають такі продукти харчування:

Щоденно0,5 яйця,

5 разів – м'ясо,

Щоденно - м’який сир,

2 рази – риба.

Для приготування страв використовується вершкове та рослинне масло.

Різноманітність блюд передбачається в перспективному меню, відповідно картотеки страв, затвердженої Мукачівською сан. епід. службою та керівником закладу.

Враховується збалансованість продуктів: якщо перше блюдо овочеве, то друге – круп’яне, або навпаки. В асортименті крупи: рис, гречка, вівсянка, пшоно, пшенична крупа тощо.

В раціон дітей входять такі овочі: капуста, морква, бурячок, цибуля, картопля. На третє блюдо – чай, узвар із сухофруктів, какао на молоці, кавовий напій на молоці та 2-рази на тиждень випічки. Збалансованість співвідношення білків, жирів та вуглеводів, а також кальцію, фосфору, інших мікроелементів і різноманітних вітамінів сприяє розвитку дітей, оскільки дитячому організму властива підвищена життєдіяльність, їм потрібна відносно більша кількість їжі на кілограм ваги ніж дорослому.

Дотримання правильного харчування дітей важливо не тільки у дошкільному закладі, але і вдома. Батьки повинні узгоджувати домашні страви з меню дошкільного закладу.

Раціональне, здорове харчування дитини є важливим щоденним питанням!

ШАНОВНІ БАТЬКИ!

РАЦІОНАЛЬНЕ, ЗДОРОВЕ ХАРЧУВАННЯ ДИТИНИ Є ВАЖЛИВИМ ЩОДЕННИМ ПИТАННЯМ!

 

Для того, щоб їжа приносила користь, необхідно знати години харчування, а також правильно розподілити, коли і які продукти вживати. Наприклад, продукти, багаті на білок (м’ясо, рибу, яйця, горох, квасолю), вживають на сніданок та обід, а страви з круп та овочів залишають на вечерю.

 

Необхідно, щоб їжа була різноманітною. Але є продукти, вживання яких треба обмежити. Це цукор, жир, сіль, борошняні вироби. Від надмірного вживання солодощів люди повнішають, у них псуються зуби, вони частіше хворіють. Надлишок в організмі солі теж може стати причиною захворювань.

Голод - це голос природи, який дає сигнал, що організму потрібна їжа.

Апетит – це звичка, набута людиною протягом життя і проявляється бажанням поїсти внаслідок зміни настрою, певної ситуації, настання становленого часу, впливу виду, смаку, запаху їжі і навіть однієї думки про ту або іншу їжу.

У здоровому харчуванні ніяк не обійтись без води. Вона не вважається поживною речовиною, але виконує життєво необхідні функції: сприяє обміну речовин, виводить токсичні відходи. Організм дитини шкільного віку потребує 1,5 – 2л рідини. Корисно також випивати склянку – півтори джерельної води. За нестачі води в організмі людина відчуває спрагу, з’являється млявість, знижується тиск крові. Якщо без їжі можна прожити більше місяця, то без води - лише кілька днів.

Ключовими компонентами здорового раціону є вітаміни і мінерали. Вони також містяться у їжі і є важливим джерелом протеїну, вуглеводів та жирів. Вітаміни й мінерали легко руйнуються у процесі обробки їжі, тому так важливо щодня їсти хоча б трохи сирих овочів і фруктів.

Питний режим.

 

Дітей не можна обмежувати у питті. Але компенсувати малу кількість рідини солодкими компотами, соками, напоями не треба, тому що це призводить до пригнічення апетиту. Неможна також давати багато пити води під час їжі. Заповнюючи ємкість шлунку та розводячи шлункові соки сприяючі травленню, вона призводить до приниження апетиту та порушенню процесів перетравлювання їжі. Між прийомами їжі вода повинна бути доступною для дітей. Частіше дають свіжу кип’ячену воду, охолоджену до кімнатної температури, столову мінеральну воду без газів чи слабо заварений чай. Можна також рекомендувати швидкорозчинні чаї з екстрактів трав – фенхелю чи ромашки, які сприяють покращенню діяльності шлунку та діють як заспокійливе.

 

Установлення плати для батьків за перебуванням дітей у державних і комунальних дошкільних навчальних закладах.

1.     Розмір плати за поданням дошкільного навчального закладу встановлюють місцеві органи виконавчої влади, органи місцевого самоврядування або підприємства, організації та установи, які перебувають у державній формі власності і мають у своєму підпорядкування дошкільні навчальні заклади, один раз на рік з урахуванням матеріального стану сімї та режиму роботи закладу.

2.     Розмір плати зменшується на 50 відсотків для батьків, у сімях яких троє і більше дітей.

3.     Від плати за харчування дитини звільняються батьки або особи, які їх замінюють, із сімей, які отримують допомогу відповідно до статті 19 Закону України «Про державну допомогу сімям з дітьми». Підставою для звільнення є довідка про призначення такої допомоги, видана органами праці та спільного захисту.

4.     Звільнення батьків від плати або зменшення розміру плати за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах проводиться щорічно і може переглядатися на протязі року, але не більше одного разу, та запроваджуватися  в місячний термін після надання відповідних документів.

а) Довідки про призначення допомоги у відповідності до статті 19 Закону України « Про державну допомогу сімям з дітьми» виданої органами праці та соціального захисту.

б) Довідки про склад сімї, виданої житлово-комунальними організаціями, сільськими радами.

5.     Плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які перебувають корекції фізичного та розумового розвитку.

6.     Плата за харчування дітей у дошкільних навчальних закладах вноситься щомісяця, не пізніше 10 числа поточного місяця, за який вноситься плата, до банківських установ (їх філій). Керівники дошкільних навчальних закладів несуть відповідальність за своєчасне надходження батьківської плати. У разі невнесення плати в установленні строки ці суми стягуються в порядку, визначеному чинним законодавством.